Ostrov Vis – perla Jadranu

Malebný Ostrov Vis patrí medzi početnými chorvátskymi ostrovmi k tým najzaujímavejším a nesporne aj najkrajším. Pýši sa nádhernou prírodou, dokonalými plážami a zaujímavou históriou. A navyše, aj keď je už turistami veľmi obľúbený, stále nie je tak navštevovaný, ako známejšie a väčšie chorvátske ostrovy.

Základné informácie

Ostrov Vis je druhým, od materskej pevniny najvzdialenejším, chorvátskym ostrovom. Cesta loďou k nemu trvá približne dve hodiny. Jeho rozloha je len čosi málo cez 90 km2 a počet obyvateľov je cca 4300. Ostrov je charakteristický vinicami a olivovými hájmi, ale tiež pestovaním citrónov. Okrem toho tu významnú úlohu zohráva rybolov a spracovanie rýb. Za čias Juhoslávie bol Ostrov Vis vojenskou základňou. Bol pre turistov neprístupný, pričom sprístupnený bol až v roku 1992. V súčasnosti sú pozostatky niekdajšej vojenskej pevnosti, vrátane bunkrov, tunelov a rôznych podzemných priestorov, otvorené pre turistov.

Na ostrove sú len dve mestá, a to Vis a Komiža. Okrem týchto väčších miest sa tu nachádza len niekoľko menších usadlostí, prípadne drobných dediniek. Tie však slúžia prevažne turistom, pričom v nich nájdete najmä rôzne nocľahy, apartmány a reštaurácie.

Obľúbené pláže

Turisti vyhľadávajú Ostrov Vis nielen pre jeho pokojnú atmosféru. Stredobodom záujmu sú najmä nádherné pláže ostrova. Tie sa zväčša nachádzajú v menších zátokách a sú uzavreté skalami. Mnohé z nich vznikli pôsobením vody, pričom pôvodne šlo o jaskyne. Po prepadnutí stropu vznikli pláže medzi skalami. Jedna z najkrajších je pláž Stiniva, kde sa dá po súši dostať len veľmi ťažko. Turistov na ňu odvezie vodný taxík. Pre tých, ktorí by si chceli užiť pláž len pre seba, je ideálna pláž Rogačič. V minulosti to bola ponorková základňa, dnes záliv, kde parkujú jachty a občas sem zavíta zopár turistov. Pre rodiny s deťmi je určite najvhodnejšia pláž Stončica. Je totiž piesočnatá a voda tu nie je hlboká. Aj 200 metrov od pobrežia siaha voda po pás. Turisticky veľmi obľúbená je aj „strieborná“ pláž Srebrena a kamenistá pláž Gradovac. Samozrejme, blízko miest Komiža a Vis sa nachádzajú aj tradičné verejné pláže, kde je o čosi viac turistov.

Pre koho je Vis ideálny?

Ak túžite po dovolenke plnej ruchu, rôznych akcií a zábavy, Vis zrejme nebude pre vás. No ak túžite spoznávať miestnu kuchyňu, objavovať krásy ostrova na vlastnú päsť, prechádzať sa po úžasných poloprázdnych plážach, prípadne nocovať v dome uprostred vinohradov, určite by ste mali Ostrov Vis navštíviť.