4 dôvody, prečo dovolenkovať na Ostrove Vis

Premýšľate, kde toto leto strávite dovolenku? Voľbou mnohých Slovákov je obľúbené Chorvátsko. Často navštevované sú však najmä destinácie ako Makarská riviéra, či ostrovy Krk, Hvar alebo Brač. Len málo slovenských turistov ale pozná unikátny Ostrov Vis. Čím je výnimočný?

  1. Rôznorodosť pláží

Žiadny z chorvátskych ostrovov sa nemôže pýšiť takým veľkým počtom zaujímavých a rôznorodých pláží, ako práve Vis. Nájdete tu, pre Chorvátsko typické, kamienkové a štrkové pláže. Čím sú ale iné? Za zmienku určite stojí najnavštevovanejšia pláž ostrova, a to Srebrena (Strieborná). Tvoria ju dve menšie pláže, ktoré sú posiate kamienkami a oddelené od seba skalnými platňami. Pláž sa nazýva striebornou práve kvôli svojmu vzhľadu. Kamienky na nej sú až belostne čisté a žiarivé. Veľmi obľúbená je tiež zátoka Milna, ktorá má netypickú pieskovú pláž.

Ostrov Vis je však charakteristický najmä plážami, ktoré sa nachádzajú v maličkých zátokách. Jednou z nich je nádherná Stiniva, ktorá vznikla zrútením sa stropu jaskyne. Podobné sú tiež pláže Mala Travna a Vela Travna. 

  1. Potápanie

Ostrov Vis vyhľadávajú aj milovníci potápania. Je totiž druhým, od pevniny najvzdialenejším, chorvátskym ostrovom. Z tohto dôvodu sa v jeho vodách nachádza množstvo morskej fauny a flóry. Okrem toho je pobrežie ostrova veľmi členité, bohaté na rôzne jaskyne, útesy a diery. Nemenej zaujímavé je však to, že vo vodách ostrova sa nachádza množstvo vrakov lodí z rôznych období a dokonca vrak lietadla.

  1. Menej turistov

V minulosti bol Vis navštevovaný o čosi menej. Dnes ho už objavilo viac turistov. Stále tu však nie je taká „tlačenica“ a nápor turistov, ako napríklad na Makarskej riviére. Ak teda máte radšej pokojnejšiu dovolenku, Vis by mal byť vašou voľbou.

  1. Nádherná príroda

Je pravda, že celé chorvátske pobrežie je naozaj nádherné. No Ostrov Vis je považovaný za jedno z „najzelenších“ miest Chorvátska. Turistov očaria najmä olivové háje, vinice a kopce ostrova. Veľmi obľúbené sú tiež tamojšie jaskyne. Modrá a Zelená jaskyňa nezískali svoje pomenovania náhodou. Prenikajú do nich totiž slnečné lúče, ktoré sa lámu na hladine a napĺňajú jaskyne farebným svetlom. Modrá jaskyňa žiari na modro a Zelená jaskyňa, ako inak, na zeleno.

Veľmi zaujímavé je tiež to, že Ostrov Vis bol kedysi vojenskou základňou. Turistom bol sprístupnený až v roku 1992. Určite by ste ho mali navštíviť a okúsiť jeho príjemnú atmosféru a nádhernú prírodu.